Новости

РАНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ И ОВОШТАРИТЕ: Покрај обилните врнежи од дожд и снег, следната седмица можност за појава на слана и мраз!

Сите ние сме сведоци на долг период на невообичаено топло време за овој период од годината, како и со значително натпросечни температури на воздухот. Сето тоа доведе до будење на природата на повеќе места, особено во централните и во југоисточните предели од државава и расцветување на овошките. Заследете ја мојата …

Повеќе

РАНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Понеденик навечер и во вторник влажен и студен бран ќе ја зафати Македонија!

НАЈАВА: Нов влажен, но овој пат и значително постуден воздушен бран очекуваме во понеделник доцна попладне, ноќта кон вторник и во вторник – Очекуваме обилни врнежи од дожд, снег и значителна снежна покривка! Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/ Снег се очекува  …

Повеќе

ПОГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН ОД МЕДИТЕРАНОТ ВО ТЕКОТ НА ДЕНЕШНАТА НОЌ И УТРЕ: НАЈАВА ЗА ОБИЛНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ НА ВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ!

Планините со надморска височина од над 1700 – 1800 метри, а особено оние над 2000 метри вака ќе изгледаат со новиот влажен бран кој ќе не зафати во текот на денешната вечер, ноќта кон петок и во петок Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален …

Повеќе

НАЈАВА: Утре и во петок ОГРОМНО количество на Сахарска прашина и песок во воздухот на Балканот, и во Македонија!

Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над нашиот дел од Европскиот Континент (Балканот, вклучувајќи ја и нашата Македонија)-, утре  и во петок од Сахара кон нашите краишта ќе се врши голем транспорт на прашина  и на песок, со што и Атмосферата ќе биде заматена, а дождот што …

Повеќе

НАЈНОВО НА НУМЕРИЧКИТЕ МОДЕЛИ (НЕОФИЦИЈАЛНО): Зимата и студеното време кај нас би можеле да е вратат од следниот викенд?!

Има интересна ситуација на нумеричките модели од денес, а тоа е дека веќе на нумериките модели (не сите да напоменеме) се црта враќање на зимата и на студеното време, како и на снегот на повеќе места во Европа  и на Балканот од следниот викенд. Се црта спуштање на студен воздух …

Повеќе

ТОПЛИОТ “ЕЛ НИЊО” СИ ГО ПРАВИ СВОЕТО: Oваа недела уште потопла од минатата!

Невообичаено топлото време за овој период од годината, благодарение на топлиот метеоролошки феномен “Ел Нињо” ќе продолжи и во текот на оваа  недела, температурите и понатаму речиси насекаде ќе надминуваат 10 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели повремено тие ќе се искачуваат  и до пролетни 20 степени. Сепак ќе …

Повеќе

НАЈНОВА ВЕСТ: ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ ВО БИХ!

За жал се случи тоа што се најавуваше, критична е состојбата на југот од Херцеговина во моментов, обилните врнежи од дожд веќе условуваат големи поплави Фото и многу повеќе информации на BHMETEO.ba За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука! Можете …

Повеќе

РАНА НАЈАВА: Во Склоп на длабокиот циклон од северозападна Европа, влажен бран ќе ја зафати и Македонија!

Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови, најпрвин во западните, а потоа  и во останатите предели од Македонија ќе има повремени врнежи од дожд со слаб до умерен, понекаде, особено во јужните предели и со умерен интензитет. Ветерот од јужен правец …

Повеќе

НАЈНОВА МЕТЕО ВЕСТ: РЕГИОНОТ Е ВЕЌЕ ПОГОДЕН ОД ОБИЛНИ ДОЖДОВИ И СИЛНИ ВЕТРИШТА – ИМА И ШТЕТИ!

Уште од утринава регионот е веќе зафатен од најавениот длабок циклон кој е со центар над северозападна Европа. Обилни врнежи од дожд има веќе во југозападна Босна, овие врнежи полека ќе навлегуваат во Црна Гора, потоа и на северот од соседна Албанија. Локално се очекува да наврнат и над 100 …

Повеќе

ОВАА ГОДИНА ЛЕТОТО БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ ПОКРАТКО ЗА РАЗЛИКА ОД МИНАТИТЕ ГОДИНИ: Започнува ладниот феномен “Ла Ниња”!

Со доста голема веројатност за остварување, ладниот метеоролошки феномен “Ла Ниња” може да пристигне уште во текот на ова лето, а не кон крајот на истото и на почетокот на есента како што прогнозиравме во јануари…. Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален …

Повеќе