Новости

ОД НЕДЕЛА ПРОДОР НА ПОСТУДЕН ВОЗДУХ ОД СЕВЕР – СЛЕДНАТА СЕДМИЦА НАУТРО ТЕМПЕРАТУРИ ДО -3°C И ПОЈАВА НА МРАЗ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени. Во Скопје и околината …

Повеќе

АРКТИЧКИОТ БРАН КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ СНЕГ И ДОЖД СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и тоа особено претпладнево. Попладне и навечер облачноста ќе се зголемува, со што ќе започнат нови врнежи од дожд а на планините врнежите ќе бидат од СНЕГ. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, кој особено Долж …

Повеќе

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА УШТЕ ПОГОЛЕМ СТУД! ЌЕ ИМА И ДОЖД И СНЕГ, А СНЕЖНАТА ГРАНИЦА ИМА УСЛОВИ ДА СЕ СПУШТИ И ПОД 1000 МЕТРИ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и СВЕЖО со повремени локални врнежи од дожд, особено претпладнево додека попладне врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 17 …

Повеќе

ПРЕД НАС ПРОДОЛЖЕН ПРАЗНИЧЕН ВИКЕНД: ВРЕМЕТО НЕМА ДА СЕ ПОГОДИ! ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ТОЧНО НЕ ОЧЕКУВА

Денес времето во Македонија ќе биде облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од дожд кој локално ќе бидат и ПОИНТЕНЗИВНИ. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 16 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде …

Повеќе

ОД ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ ВИСТИНСКА ЕСЕН И ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД – ТЕМПЕРАТУРИТЕ ВО ГОЛЕМ ПАД!

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ПОСВЕЖО со умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец. Во текот на ноќта од запад ќе се прошируваат врнежи од дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени. Во Скопје и околината времето ќе …

Повеќе

ДАЛИ СЕ ГЛЕДА КРАЈОТ НА ДОЛГОТРАЈНАТА СУША?! ОД СРЕДА НАВЕЧЕР СЛЕДУВААТ ОБИЛНИ ДОЖДОВИ И ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

По се изгледа и судејќи според последно направените анализи со помош на најпрецизните нумерички модели, се гледа крајот на долготрајната суша во Македонија. До вторник времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност и со максимални температури кој ќе бидат релативно високи, и ќе …

Повеќе

ИЗДРЖЕТЕ УШТЕ МАЛКУ – ПО ЧЕСТИТЕ ВРНЕЖИ, СЛЕДУВААТ ПРЕКРАСНИ ДЕНОВИ И ПОРАСТ НА МАКСИМАЛНИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО за овој период од годината со повремени врнежи од дожд. Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели каде локално се очекува да наврнат околу 20 л/м2 воден талог. Ќе има услови и за ретка појава на грмежи, а ќе дува …

Повеќе

ОД ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ НАГЛА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО И ВИСТИНСКА ЕСЕН – СЛЕДУВААТ ВРНЕЖИ, ГРМЕЖИ И ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и ПОСВЕЖО, претпладнево со услови за локален краткотраен дожд. Попладне ќе биде нестабилно, на повеќе места со врнежи од дожд, локална појава на грмежи, засилување на ветерот и услови за ретка појава на град. На некои места врнежите ќе бида ПОРОЈНИ и …

Повеќе

ПО ЛЕТНОТО ВРЕМЕ – ОД ВТОРНИК ПА НАТАМУ ДОАЃА ВИСТИНСКА ЕСЕН, ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО И ВРНЕЖИ

Во останатиот дел од викендов, како и во понеделник времето ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Температурите ќе бидат ВИСОКИ и над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени, додека во Скопје максимумот на температурата …

Повеќе

ОД ДЕНЕС ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО ВРЕМЕ И СЕВЕРЕН ВЕТЕР – СЛЕДНИТЕ УТРА ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ И ДО 0°C

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО со сончеви периоди. Ќе има услови и за локален краткотраен дожд, а ќе дува и слаб до умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до …

Повеќе