Последни Статии

ЦЕЛОСНА АНАЛИЗА: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО НЕ ОЧЕКУВА МЕТЕОРОЛОШКИ ГЛЕДАНО ОВИЕ ДЕНОВИ, КАКО И ЦЕЛ ДЕКЕМВРИ!

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде само малку потопол од вообичаеното и со речиси просечно количество на врнежи, што значи дека врнежите нема да фалат и не се очекува некоја позначителна суша да ја зафати нашата …

Повеќе

ВО ЖИВО: ВИСТИНСКА СНЕЖНА БАЈКА ВЛАДЕЕ НА СКИЈАЧКИТЕ ЦЕНТРИ ВО МАКЕДОНИЈА!

Денес на Скијачките центри Попова Шапка и Маврово владее вистинска снежна бајка и тоа поради влажниот и СТУДЕН бран кој повторно ја зафати нашата држава. Снежната покривка се зголемува, а понатаму ќе има и ПОИНТЕНЗИВНИ снежни врнежи со што се очекува понатамошно зголемување на снежната покривка. Во продолжение погледнете ја …

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА НОВ ПОГОЛЕМ МЕДИТЕРАНСКИ ВЛАЖЕН БРАН – СЕ ОЧЕКУВААТ ПОИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД И СНЕГ, КАКО И НОВА СНЕЖНА ПОКРИВКА!

Под влијание на влажен воздушен бран од Медитеранот, утре и во четврток времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд. Врнежите ПОИНТЕНЗИВНИ ќе бидат особено во четврток и тоа во јужните и во југоисточните предели каде локално се очекува да наврнат над 25 л/м2 воден талог. На …

Повеќе

(ФОТО) ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА НА ПЛАНИНСКИОТ ПРЕВОЈ “СТРАЖА” – ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА СНЕЖНАТА УБАВИНА ЗА ПРВ ПАТ ОВАА СЕЗОНА!

Како што беше најавено од наша страна, првиот снег за оваа сезона се спушти и на помала надморска височина. поточно истата се спушти и под 1000 м.н.в, а слаб снег провеа понекаде и во градовите. Во продолжение погледнете ја првата снежна бајка за оваа сезона на планинскиот превој “Стража” и …

Повеќе