Последни Статии

ВНИМАНИЕ: ОД ЗАПАД КОН МАКЕДОНИЈА НАВЛЕГУВА ГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН – ЌЕ ИМА ИНТЕНЗИВНИ ВРНЕЖИ И ЗАСИЛЕН ЈУЖЕН ВЕТЕР!

Под влијание на ГОЛЕМ ВЛАЖЕН воздушен бран од запад денес попладне и навечер од запад ќе се прошируваат врнежи од дожд кој особено во западните предели ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ (над 25 л/м2). Ќе започне да дува умерен до засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Утре пак локално ќе …

Повеќе

ВОНРЕДНА МЕТЕО ВЕСТ: ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ И ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ВО СЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ ОД ЗАПАД И СЕВЕРОЗАПАД ЌЕ ЈА ЗАФАТАТ МАКЕДОНИЈА!

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од запад и северозапад во следните часови и тоа од западните предели ќе започнат поројни врнежи од дожд. Локално ќе биде и нестабилно со грмежи и СИЛЕН ВЕТЕР. Според последните податоци најмногу врнежи ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат …

Повеќе

КРАЈ НА ЛЕТОТО: СТРАШНО НЕВРЕМЕ ДОАЃА ВО РЕГИОНОТ – ОД НЕДЕЛА ОЧЕКУВАЈТЕ ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ КОЕ ЌЕ ГО ДОНЕСЕ ПРВИОТ СНЕГ!

Продорот на МНОГУ ПОСТУДЕН воздух од север кој ќе се судри со ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛАТА воздушна маса од север, од денес, па во следните неколку денови ќе услови СТРАШНО НЕВРЕМЕ во целиот регион. Постои опасност од невреме кое може да предизвика штети во сите земји од регионот. Препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ. Исто …

Повеќе

СВЕЖИ УТРА, ПА ПОВТОРНО НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО ВРЕМЕ – НОВА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО ОД НЕДЕЛА! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ…

Од денес, па се до петок следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Денес и тоа особено Долж Повардарието ќе дува засилен ветер од северен и од северозападен правец. Наутро овие денови ќе биде значително посвежо со минимални температури кој на повеќе места ќе …

Повеќе