Занимливости

Заврна снег во соседна Бугарија!

Студениот фронт од север кој го зафати целиот балкан, услови врнежи од снег на највисокиот планински врв “Мусала” во соседна Бугарија. Воедно овој врв е највисок на балканот. Вака изгледа планинскиот врв “Мусала” денес: На овој планински врв во Бугарија снегот не е ретка појава во овој период од годината, …

Повеќе

Започна снежната бајка на Алпите!

На алпите од денес започна снежната бајка. Снежната бајка и понатаму ќе се проширува на многу места во алпскиот регион. Понекаде се очекува снежна покрувка од 50 до околу 100 сантиметри снег. Температурите драстично се намалија поради продорот на многу студен воздух од север, дури и за 20 степени за …

Повеќе

Денес беше навистина “Жешко” – Погледнете ги измерените температури во Македонија!

Територијата на Македонија и понатаму се наоѓа под влијание на многу топла воздушна маса која продира од југ (северните предели на Африка). Истата условува високи температури кои се над просекот за овој дел од годината. Погледнете ги измерените температури низ Македонија денес во попладневните часови кога обично е најтопло Температурите …

Повеќе

Изминатата ноќ беше “Тропска” – Погледнете ги измерените температури низ Македонија рано утринава!

Денешното утро во Македонија поради влијанието на топлиот воздушен бран од Африка е значително потопло за разлика од изминатите утрини. Времето е стабилно, суво и сончево. Погледнете ги температурите измерени утринава низ Македонија во 05:30 часот, кога обично е најсвежо: Да напоменеме дека како што најавивме, особено во централните и …

Повеќе

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ВОЗАЧИ: Вечерва зголемен интензитет на сообраќај во Македонија!

НЕДЕЛА, 20 АВГУСТ 2023 17:53:00 АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини Табановце и Богородица времето на чекање за влез и излез од државата изнесува …

Повеќе

ОСВЕЖУВАЊЕ НА ОВИЕ ЛЕТНИ ГОРЕШТИНИ: Прекрасна снежна бајка која доаѓа од Нов Зеланд!

На овие летни горештини и вториот топлотен бран кој ја зафати Македонија ова лето, редно е да се освежиме со следната прекрасна снежна бајка: Оваа прекрасна снежна бајка доаѓа од Нов Зеланд. Уживајте во оваа прекрасна снежна бајка од Нов Зеланд! Ние за ваква снежна бајка ќе си почекаме уште …

Повеќе

Пријатно утро со многу сонце – Погледнете ги измерените температури рано утринава!

Во текот на изминатата ноќ во Македонија продолжи стабилното, суво и релативно пријатно топло време. Посвежо беше само на повисоките места и на планините. Најниска минимална температура е измерена во Лазарополе, и тоа 11 степени, потоа 13 степени се измерени во Маврово, 15 степени се измерени во Битола, потоа во …

Повеќе

СТУДЕНИОТ БРАН СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Снег падна и во соседна Бугарија!

Студениот бран кој го зафати целиот балкан, и донесе невообичаено ниски температури на воздухот, освен што донесе снежни врнежи во Алпскиот регион, тој донесе снежна бајка и на планинските врвови во соседна Бугарија – Погледнете во продолжение: Снегот паѓаше на врвот “Мусала”, на планината Рила во Бугарија на надморска височина …

Повеќе

НЕВРЕМЕ КОЕ Е ВООБИЧАЕНО ЗА АВГУСТ, А НЕ ЗА СРЕДИНАТА НА ДЕКЕМВРИ МЕСЕЦ – ШТО СЕ СЛУЧУВАШЕ СО АТМОСФЕРАТА ВО МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС?!?!

Во денешните рани утрински часови и во текот на денешното претпладне во Македонија, и тоа особено во западниот и северниот дел од истата имавме МНОГУ НЕМИРНА Атмосфера. Погледнете на што се должи сето ова:   Тоа што се случуваше денес во раните утрински часови и претпладнето од денешниот ден е …

Повеќе

(ФОТО) ПРЕКРАСНА СНЕЖНА БАЈКА НА ПЛАНИНСКИОТ ПРЕВОЈ “СТРАЖА” – ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА СНЕЖНАТА УБАВИНА ЗА ПРВ ПАТ ОВАА СЕЗОНА!

Како што беше најавено од наша страна, првиот снег за оваа сезона се спушти и на помала надморска височина. поточно истата се спушти и под 1000 м.н.в, а слаб снег провеа понекаде и во градовите. Во продолжение погледнете ја првата снежна бајка за оваа сезона на планинскиот превој “Стража” и …

Повеќе