АКТУЕЛНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Доаѓа нов бран на врнежи, на повеќе места поројни и проследени со грмежи, а можна е појава и на ситен град – На планините повторно снег!

објавено на:

06 Мар 2024

од:

сподели:

Од следните часови повторно во Македонија и тоа после краткиот прекин се очекуваат нови повремени врнежи од дожд, додека на планините со надморска височина од над 1400 – 1500 метри повторно ќе има врнежи од снег.

Сепак овој пат Атмосферата ќе се дестабилизира малку повеќе, па така на повеќе места, особено утре попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е појава и на ситен град.

Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/

Во Скопје и околината исто така ќе има повремен локален дожд, а можна е и појава на грмежи, како и засилување на ветерот.

Што се однесува до температурите, останува релативно посвежо и тие ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 16 степени.

Во следните наши метео објави следува  и детална метео аланила за до крајот на оваа недела.

 

Заследете го мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/
Исто така следете го и мојот официјален фејсбук профил и мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер  
Фејсбук профил: Славчо Попоски

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]