Најнови вести

СЛЕДУВА НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА: ВЕТЕР СО БРЗИНА ОД НАД 80 КМ/ЧАС, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ, ЕЛЕКТРИЧНИ ПРАЗНЕЊА И ГРАД

Денес попладне и во текот на ноќта, како и во текот на утрешниот ден и тоа особено во претпладневните часови, времето во Македонија ќе биде променливо облачно, лоаклно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ ВНИМАТЕЛНИ: ПО ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ БРАН ДОАЃА НЕВРЕМЕ

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 34 до 43 степени. Меѓутоа од попладневните часови, па во текот на ноќта кон петок и во петок времето ќе биде променливо облачно, на некои места нестабилно со пороен дожд, грмежи и …

Повеќе

НАЈСИЛНИОТ ТОПЛОТЕН БРАН КАЈ НАС ВО ПОСЛЕДНАТА ДЕЦЕНИЈА: ПОНАТАМУ МОЖНИ СЕ ТЕМПЕРАТУРИ ДО 46°C

Нашата територија, но и цела југоисточна Европа се наоѓа под влијание на ЕКСТРЕМНО ТОПЛА воздушна маса од југ (северните предели на Африка). Овој воедно е најсилниот топлотен бран кај нас во последната деценија. За време на продолжениот викенд, како и во текот на следната седмица останува сончево и ЕКСТРЕМНО ТОПЛО, …

Повеќе

ВОНРЕДНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: СЛЕДНАТА СЕДМИЦА БИ МОЖЕЛЕ ДА ИМАМЕ ТЕМПЕРАТУРИ КАКВИ ШТО СМЕ НЕМАЛЕ, ДУРИ И НАД 45°C

Топлотниот бран кој е МНОГУ СИЛЕН и изразен во нашата држава ќе се задржи до самиот крај на оваа седмица, исто така ќе продолжи и во текот на следната но со тоа што би можел да биде со уште поголем интензитет. Имено, нашата територија ова лето се наоѓа под постојано …

Повеќе

ВОНРЕДНА НАЈАВА: ПОКРАЈ ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ БРАН, ДОАЃА ПОГОЛЕМ ТРАНСПОРТ НА ПРАШИНА И ПЕСОК ОД САХАРА

Покрај пеколните горештини и температури на воздухот кој особено од средината на оваа недела ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 43 степени (во централните и југоисточните предели истите има услови да се искачат до околу 45 степени), од Сахара кон нашата држава ќе се врши поголем транспорт на …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ТОПЛОТНИОТ БРАН КОЈ ШТО ДОАЃА ЌЕ БИДЕ ЕКСТРЕМЕН И ДОЛГОТРАЕН – ТЕМПЕРАТУРИТЕ БИ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ИСКАЧАТ ДО РЕКОРДНИ 45°C

Топлотниот бран кој е со потекло од југ (северните предели на Африка) и кој ќе ја зафати нашата територија следната седмица би можел да биде за паметење и долготраен, со оглед на тоа дека се очекуваат ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ температури на воздухот и многу сонце. Температурите на воздухот од утре па …

Повеќе

ВО ПРЕСРЕТ СМЕ НА НОВ БРАН ОД АФРИКА КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ – ДЕТАЛИ

И понатму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана попладневна нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во сабота и во текот на следната недела. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и …

Повеќе

ПРЕКРАСНИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ОД СРЕДА ЦЕЛОСНО СТАБИЛИЗИРАЊЕ НА ВРЕМЕТО, МНОГУ СОНЦЕ И ПРИЈАТНА ТОПЛИНА

Нестабилното време ќе се задржи до самиот крај на денешниот ден а локална нестабилност ќе имаме уште утре кога ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално сеуште ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и појава на град. …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС КОН КРАЈОТ НА ДЕНОТ И НАВЕЧЕР ПА ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ОПАСНОСТ ОД ПОЈАВА НА НЕВРЕМЕ

Денес кон крајот на денот и навечер, особено во северните и во североисточните предели ќе има локална појава на нестабилност проследена со изолирана појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 33 до 40 степени. Потоа во следните …

Повеќе

ДОАЃА НОВ ИЗРАЗЕН ТОПЛОТЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА – ОД ВТОРНИК ТЕМПЕРАТУРИ ДО 40°C И ЕКСТРЕМНО ВИСОК УВ ИНДЕКС

Понатаму атмосферата полека ќе се стабилизира а услови за ретка појава на попладневна нестабилност ќе има уште утре, кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени. Потоа веќе од вторник па натаму нашата територија ќе подпадне под влијание на нов ТОПЛОТЕН БРАН кој продира од …

Повеќе