Најнови вести

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ ПА ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ НЕВРЕМЕ ЌЕ ЈА ЗАФАТИ МАКЕДОНИЈА

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Кон крајот на денот локално ќе биде нестабилно со услови за појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи во интервалот …

Повеќе

ВОНДРЕДНО: МАКЕДОНИЈА ВЛЕГУВА ВО ЦРВЕНА АЛЕРТНА ФАЗА – ОД УТРЕ ПА НАТАМУ ТЕМПЕРАТУРИ ДО 43 СТЕПЕНИ!

Македонија од утре влегува во портокалова и во црвена алертна фаза поради ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ бран кој ја зафаќа нашата држава. Времето до крајот на денов, како и во следните денови ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност.  Ќе дува слаб до умерен, повремено на некои места засилен …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ДОАЃА ОПАСЕН ТОПЛОТЕН БРАН – ИМА ОПАСНОСТ И ОД ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ!

До крајот на денов, особено во источните и во североисточните предели ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утре пак попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен …

Повеќе

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: МАКЕДОНИЈА НА УДАР НА НАЈТОПЛИОТ БРАН ДОСЕГА ОВАА ГОДИНА- ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ СЕ ИСКАЧАТ ДО 43°C

Како што и претходно беше најавено, нашата територија е пред ударот на најтоплиот бран досега оваа година. Истиот ќе пристигне уште од понеделник и најинтензивен ќе биде на средината од наредната недела кога температурите ќе се искачуваат во интервалот дури од 35 до 43 степени. УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО …

Повеќе

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА НА ПЛАЖА – ДОАЃА ПРВИОТ ИЗРАЗЕН ТОПЛОТЕН АФРИКАНСКИ БРАН: СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ТЕМПЕРАТУРИ ДО 40 °C

Нестабилноста во попладневните часови ќе се задржи и во следните неколку денови кога ќе имаме локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Можна е и локална појава на град. Сепак во текот на следната недела, Македонија но и регионот се на удар на првиот изразен топлотен Африкански бран …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ – ПОНАТАМУ МОЖНО ПОИЗРАЗЕНО ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ И ЛОКАЛНИ ПОПЛАВУВАЊА

До крајот на денов особено во североисточните и во источните предели од државава, вклучувајќи ја и Скопската котлина локално ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси и тоа застапени во форма на НЕВРЕМЕ. Температурите ќе се искачуваат во …

Повеќе

БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: ОД УТРЕ ПОПЛАДНЕ, ПА ВО ТЕКОТ НА СЛЕДНАТА НЕДЕЛА НЕВРЕМЕ ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА

До крајот на денов во нашата држава останува стабилно, суво и топло време со максималните температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен. Потоа почнувајќи од утре попладне, па во текот на следната недела нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која …

Повеќе

ОД НЕДЕЛА ПОПЛАДНЕ ПА НАТАМУ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА ЗАФАТИ ВЛАЖНА И НЕСТАБИЛНА ВОЗДУШНА МАСА – НА ПОВЕЌЕ МЕСТА ЌЕ ИМА ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ, МОЖНО Е И НЕВРЕМЕ

Денес и утре времето во Македонија ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: НЕВРЕМЕ СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – УТРЕ ПОПЛАДНЕ И ВО ЧЕТВРТОК НА ПОВЕЌЕ МЕСТА ДОЖД, ГРМЕЖИ, СИЛЕН ВЕТЕР И УСЛОВИ ЗА ПОЈАВА НА ГРАД

Почнувајќи од утре попладне нашата територија ќе се наоѓа под влијание на нестабилна и влажна воздушна маса која на повеќе места ќе условува развој  на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите има услови да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со …

Повеќе

СЕЗОНСКА ПРОГНОЗА ЗА ЛЕТО 2021: НЕ ОЧЕКУВА ЛЕТО СО НЕ ТОЛКУ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ – ВРНЕЖИТЕ ПРОСЕЧНИ

Според најновите анализи со кој располагаме, претстојното лето ќе помине во знакот на просечно топло време, што значи дека некои многу екстремно високи температури нема да имаме. Температурите во најтоплиот дел од летото или во максимумот на топлотните бранови кои би ја зафатиле нашата држава би се искачувале од 38 …

Повеќе