Најнови вести

ОД МЕДИТЕРАНОТ ДОАЃА ИЗРАЗЕНА НЕСТАБИЛНОСТ И ВЛАЖЕН БРАН – МОЖНО НЕВРЕМЕ

Под влијание на изразен влажен воздушен бран и нестабилна облачна маса од Медитеранот, до крајот на денов и во вечерните часови на повеќе места ќе има повремени врнежи од дожд. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На некои места процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: СЛЕДУВА НЕСТАБИЛНО ВРЕМЕ – МОЖНА ПОЈАВА НА НЕВРЕМЕ

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад денес времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови атмосферските процеси да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд за кратко …

Повеќе

СЕ ОЧЕКУВА ДЕСТАБИЛИЗИРАЊЕ НА АТМОСФЕРАТА – ПОСТОИ МОЖНОСТ ЗА ЛОКАЛНО ПОИНТЕНЗИВНИ ПРОЦЕСИ

До крајот на денов ќе има услови за изолирана нестабилност, додека во текот на утрешниот ден и тоа особено во попладневните часови ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на краткотрајно НЕВРЕМЕ, проследено со силен ветер и со …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДОАЃА НЕВРЕМЕ КОН МАКЕДОНИЈА

Денес во попладневните и вечерните часови во јужните, додека во текот на ноќта и утре и на повеќе места ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд за кратко време, …

Повеќе

СЛАВЧО ПОПОСКИ: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: НА ПОВИДОК НОВО НЕВРЕМЕ – ВАЖНИ СОВЕТИ

Во текот на денешното попладне и навечер повторно се очекува локална нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а има услови и за локална појава на ново НЕВРЕМЕ. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 37 степени. Попладне и кон крајот на денов, особено Долж Повардарието …

Повеќе

СЛЕДУВА НЕСТАБИЛНО ВРЕМЕ: СЕ ОЧЕКУВА ЛОКАЛНА ПОЈАВА НА ДОЖД И ГРМЕЖИ – МОЖНО НЕВРЕМЕ

Денес попладне, како и во следните неколку денови времето во претпладневните часови ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека утре попладне и навечер, како и во четврток ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Во попладневните …

Повеќе

НАЈАВА ЗА ПОПРИЈАТНИ ТЕМПЕРАТУРИ И ЗА ПРОДОР НА ПОСВЕЖА ВОЗДУШНА МАСА ОД СЕВЕР

Топлотниот бран кој непрекинато трае во Македонија ќе се задржи до среда кога максималните дневни температури на воздухот и тоа особено утре и во вторник, кога се очекува максимумот на овој топлотен бран ќе се искачуваат во интервалот од 33 до 40 степени. Услови за изолирана појава на нестабилност, проследена …

Повеќе

СЛАВЧО ПОПОСКИ: ОПАСЕН ТОПЛОТЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН БАЛКАНОТ – СЕ ОЧЕКУВААТ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ

Во моментов од северните предели на Африка, кон Балканскиот Полуостров се движи ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ бран кој за време на викендов, како и на почетокот од следната недела ќе услови ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ температури, особено во Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина каде температурите овие денови се очекуваат да надминуваат 40 степени, …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПОСТОИ МОЖНОСТ ЗА ПОЈАВА НА КРАТКОТРАЈНО ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во текот на утрешниот ден, особено во попладневните часови се очекува зголемена облачност. Локално ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а услови за локална нестабилност понекаде ќе има уште во претпладневните часови. Локално ќе …

Повеќе

СОСТОЈБАТА СО ПОЖАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА Е СЕРИОЗНА – ВО ИСТО ВРЕМЕ ОД АФРИКА ДОАЃА НОВ ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ БРАН

Во текот на изминатата ноќ во Македонија имаше појава на локална нестабилност, како што беше и очекувано и во Лазарополе наврнаа 5 л/м2 воден талог, додека во Дебар 3 л/м2. Од денес па во следните денови, следува повторно период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална …

Повеќе