Најнови вести

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ТОПЛОТНИОТ БРАН КОЈ ШТО ДОАЃА ЌЕ БИДЕ ЕКСТРЕМЕН И ДОЛГОТРАЕН – ТЕМПЕРАТУРИТЕ БИ МОЖЕЛЕ ДА СЕ ИСКАЧАТ ДО РЕКОРДНИ 45°C

Топлотниот бран кој е со потекло од југ (северните предели на Африка) и кој ќе ја зафати нашата територија следната седмица би можел да биде за паметење и долготраен, со оглед на тоа дека се очекуваат ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ температури на воздухот и многу сонце. Температурите на воздухот од утре па …

Повеќе

ВО ПРЕСРЕТ СМЕ НА НОВ БРАН ОД АФРИКА КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ – ДЕТАЛИ

И понатму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана попладневна нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот, особено во сабота и во текот на следната недела. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и …

Повеќе

ПРЕКРАСНИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ОД СРЕДА ЦЕЛОСНО СТАБИЛИЗИРАЊЕ НА ВРЕМЕТО, МНОГУ СОНЦЕ И ПРИЈАТНА ТОПЛИНА

Нестабилното време ќе се задржи до самиот крај на денешниот ден а локална нестабилност ќе имаме уште утре кога ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално сеуште ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и појава на град. …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС КОН КРАЈОТ НА ДЕНОТ И НАВЕЧЕР ПА ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ОПАСНОСТ ОД ПОЈАВА НА НЕВРЕМЕ

Денес кон крајот на денот и навечер, особено во северните и во североисточните предели ќе има локална појава на нестабилност проследена со изолирана појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 33 до 40 степени. Потоа во следните …

Повеќе

ДОАЃА НОВ ИЗРАЗЕН ТОПЛОТЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА – ОД ВТОРНИК ТЕМПЕРАТУРИ ДО 40°C И ЕКСТРЕМНО ВИСОК УВ ИНДЕКС

Понатаму атмосферата полека ќе се стабилизира а услови за ретка појава на попладневна нестабилност ќе има уште утре, кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени. Потоа веќе од вторник па натаму нашата територија ќе подпадне под влијание на нов ТОПЛОТЕН БРАН кој продира од …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ ПА ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ НЕВРЕМЕ ЌЕ ЈА ЗАФАТИ МАКЕДОНИЈА

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Кон крајот на денот локално ќе биде нестабилно со услови за појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи во интервалот …

Повеќе

ВОНДРЕДНО: МАКЕДОНИЈА ВЛЕГУВА ВО ЦРВЕНА АЛЕРТНА ФАЗА – ОД УТРЕ ПА НАТАМУ ТЕМПЕРАТУРИ ДО 43 СТЕПЕНИ!

Македонија од утре влегува во портокалова и во црвена алертна фаза поради ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ бран кој ја зафаќа нашата држава. Времето до крајот на денов, како и во следните денови ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност.  Ќе дува слаб до умерен, повремено на некои места засилен …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ДОАЃА ОПАСЕН ТОПЛОТЕН БРАН – ИМА ОПАСНОСТ И ОД ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ!

До крајот на денов, особено во источните и во североисточните предели ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утре пак попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ проследено со обилен …

Повеќе

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: МАКЕДОНИЈА НА УДАР НА НАЈТОПЛИОТ БРАН ДОСЕГА ОВАА ГОДИНА- ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ СЕ ИСКАЧАТ ДО 43°C

Како што и претходно беше најавено, нашата територија е пред ударот на најтоплиот бран досега оваа година. Истиот ќе пристигне уште од понеделник и најинтензивен ќе биде на средината од наредната недела кога температурите ќе се искачуваат во интервалот дури од 35 до 43 степени. УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО …

Повеќе

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА НА ПЛАЖА – ДОАЃА ПРВИОТ ИЗРАЗЕН ТОПЛОТЕН АФРИКАНСКИ БРАН: СЛЕДНАТА НЕДЕЛА ТЕМПЕРАТУРИ ДО 40 °C

Нестабилноста во попладневните часови ќе се задржи и во следните неколку денови кога ќе имаме локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Можна е и локална појава на град. Сепак во текот на следната недела, Македонија но и регионот се на удар на првиот изразен топлотен Африкански бран …

Повеќе