Најнови вести

Октомври месец ќе го започнеме со “Мини лето”!

За неколку денови ни доаѓа месец Октомври, а истиот ќе го започнеме со “Мини лето” и пријатно топло време преку ден, како и со повеќе сонце. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени. Сепак утрата ќе бидат свежи и минималните температури на воздухот ќе …

Повеќе

Доаѓа ново “Мини лето” – Ќе имаме убави и топли есенски денови!

Иако календарски есента веќе ни започна, сепак на убавите денови им нема крај. По краткотрајната промена на времето која се случи, како и по невремето во западните и во југозападните предели од нашата држава, ни следува ново “Мини лето”. Во следните денови ќе имаме малку облаци, малку сонце, но и …

Повеќе

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА САМО ЗА МАКЕДОНИЈА: Доаѓа силно невреме!

Невремето во регионот веќе прави проблеми и предизвикува штети, а постои опасност и од локални поројни поплави. Под влијание на силен Џеновски циклон, утре особено од попладневните часови, па во текот на ноќта кон понеделник и во понеделник на многу места низ Македонија ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, …

Повеќе

ВОНРЕДНА МЕТЕО ПРОГНОЗА: Големо невреме доаѓа на Балканот, можни се Суперќелијски облаци!

Од утре, а особено за време на викендот, целиот балкан ќе биде под влијание на силен Џеновски циклон кој ќе донесе локално силно невреме, проследено со многу дожд, силни грмежи, крупен град и олуен ветер. Токму поради ова апелираме на крајна внимателност, дури можна е појава и на Суперќелијско невреме, …

Повеќе

СЕЗОНСКА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО ЗА ПРЕТСТОЈНАТА ЕСЕН: Очекуваме натпросечно високи температури!

Најновите излези на нумеричките модели за претстојната есен за Македонија укажуваат на тоа дека ќе имаме натпросечно топло време со релативно високи температури на воздухот, но со просечно количество на врнежи, што значи врнежите ќе бидат во нормалата. Особено октомври месец ќе ни донесе потопли денови, но релативно топло време …

Повеќе

НАЈНОВО ВОНРЕДНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: До средината на оваа седмица соседна Грција ќе биде потопена! Погледнете кој делови…

Дo средината на оваа седмица, централниот дел од нашиот јужен сосед Грција буквално ќе биде потопен. Покрај екстремно количество на дожд се очекува и силен ветер, силни грмежи и појава на град. Се очекува да наврнат од 200 до дури над 500 литри дожд, тоа можете да го погледнете и …

Повеќе

ВОНРЕДНА МЕТЕО НАЈАВА: Кај нас следува вистинска есен и врнежи, во соседна Грција седмицата носи катастрофални поплави!

Новата седмица во соседна Грција носи катастрофални поплави и обилни врнежи од дожд, грмежи, невреме и силен ветер, како и позначителен пад на температурите. На следната карта можете да погледнете на кои места во Грција ќе наврне големо количество на дожд, но и каде постои опасност од поплави: Апелираме нашите …

Повеќе

Следната седмица вистинска есен доаѓа во Македонија – Врнежи, грмежи, силен северен ветер и осетно заладување!

Под влијание на влажен и значително постуден воздух од север, од утрешната ноќ, а особено во понеделник времето во Македонија ќе биде претежно облачно и многу посвежо со пад на температурите дури за околу 10 степени во споредба со сегашните. Ќе има и повремени локални врнежи од дожд, но ќе …

Повеќе

РАНА НАЈАВА И ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ САМО ЗА МАКЕДОНИЈА: Во вторник ќе не зафати силно невреме!

Покрај регионот, каде се очекува страшно невреме кое може да направи многу штети и да услови поплави, во вторник и во Македонија се очекува на многу места да има пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради судирот на две воздушни маси (значително постудената од север, и многу топлата од југ) …

Повеќе

ДОАЃА “УБИЕЦОТ НА ЛЕТОТО” – Се очекува над половина метар снег на Алпите, како и невреме на Балканот!

Од овој викенд во Алпскиот регион се очекува влошување на временските услови и невреме, потоа во недела навечер, како и во почетокот од следната седмица токму на многу места во Алспкиот регион ќе пристигне вистинска зима која ќе ја донесе првата голема снежна покривка за оваа сезона, иако сме сеуште …

Повеќе