ВО ЖИВО ГО СЛЕДИМЕ ВРЕМЕТО: Оваа ноќ доаѓа дожд кој ќе ја расчисти Сахарската прашина – Можно е локално невреме

објавено на:

27 Мар 2024

од:

сподели:

Бранот на врнежи од дожд од запад придружен со фронталниот систем полека ни се приближуваат. Локално очекуваме пообилни врнежи од дожд, апонекаде ќе има и појава на грмежи, проследени со силен ветер од јужен и од југозападен правец (над 60 км/час).

На следната карта можете да погледнете каде точно се наоѓаат врнежите во моментов:

Фото радар: Neverin.hr

За крај на денешниот ден да се потсетиме на нашата последна метео анализа, околу надоаѓањето на новиот бран на врнежи оваа ноќ 👇

 

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]