Прогноза

СЛЕДУВААТ ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖИ УТРА! ОД СРЕДА ДО САБОТА ПОВТОРНО НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ…

До крајот на денов и тоа особено во северната половина од државава ќе има локален развој на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ. И во делови од Скопската котлина ќе има услови за нестабилност, проследена со пороен дожд, …

Повеќе

СЛЕДУВААТ НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ! ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ…

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, и истиот повремено ќе засилува на интензитет. Локален развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе има за време …

Повеќе

КОНЕЧНО ПО ПОДОЛГО ВРЕМЕ, МИРНА АТМОСФЕРА И БЕЗ НЕКОИ НОВИ ВРЕМЕНСКИ НЕПОГОДИ!

Следува период на претежно стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежнбо од јужен и од југоисточен правец. Во попладневните часови локално ќе има позначителна облачност и ќе има услови за краткотраен дожд проследен со многу ретки грмежи. Температурите ќе …

Повеќе

ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЌЕ БИДАТ ВО ПОСТЕПЕНО ОПАЃАЊЕ – МОЖНО Е ЛОКАЛНО ПОПЛАДНЕВНО И ВЕЧЕРНО НЕВРЕМЕ!

Во следниот период температурите ќе бележат тенденција на постепено опаѓање. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Во попадневните и во вечерните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен  пороен …

Повеќе

МНОГУ ТОПЛИОТ БРАН ПРОДОЛЖУВА ВО МАКЕДОНИЈА! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ!

Денес, како и во почетокот на новата недела која што ни претстои и покрај малиот пад на температурите, сепак и понатаму ќе имаме МНОГУ ТОПЛО време со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени, но истите од средината на неделата повторно ќе бележат тенденција …

Повеќе

ПО НЕВРЕМЕТО – ГОЛЕМИТЕ ТРОПСКИ ГОРЕШТИНИ ЌЕ ПРОДОЛЖАТ И ЌЕ ДОНЕСАТ ПОВТОРНО ТЕМПЕРАТУРИ ДО ОКОЛУ 40 СТЕПЕНИ!

Тропоските горештини продолжуваат повторно од утрешниот ден па натаму, и тоа по денешното попладневно локално невреме кое ги зафати особено западните и југозападните предели од државава. Сепак и за време на викендот во попладневните часови ќе има услови за локален развој на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер …

Повеќе

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПЕКОЛНИТЕ ГОРЕШТИНИ ЌЕ ДОНЕСАТ СИЛНО НЕВРЕМЕ!

Поради влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, но и поради големата енергија во Атмосферата, денес во попладневните и во вечерните часови, како и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ДОСТА ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, …

Повеќе

МАКЕДОНИЈА ВО ОПАСНА ФАЗА ПОРАДИ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ – ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ БРАН ПРОДОЛЖУВА И СЛЕДНАТА СЕДМИЦА!

За време на овој викенд, како и во текот на следната седмица времето во Македонија ќе биде стабилно, суво, сончево и ЕКСТРЕМНО ТОПЛО со мала локална облачност. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 42 степени, додека во најтоплите предели истите има услови да се искачат дури и …

Повеќе

СПРЕМАЈТЕ СЕ ЗА НОВА ТУРА НА ПЕКОЛНИ ЖЕШТИНИ – ЗА МНОГУ СКОРО ВРЕМЕ!

Во следните денови и тоа под влијание на претежно стабилна и сува воздушна маса, времето во Македонија ќе бде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, поремено на некои места засилен ветер од северен и од североисточен правец. Исклучок ќе биде …

Повеќе

КРАЈ НА СУШАТА! НАВРНА ГОЛЕМО КОЛИЧЕСТВО НА ДОЖД – СЛЕДУВА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА ВРЕМЕТО!

Нашата територија во изминатите часови се наоѓаше под влијание на ГОЛЕМ ВЛАЖЕН воздушен бран од запад. Речиси насекаде имаше врнежи од дожд, а локално беше и нестабилно со пороен дожд, силен ветер и со појава на електрични празнења. Во текот на изминатите 24 часа најмногу дожд наврна во Куманово , …

Повеќе