Прогноза

АКТУЕЛНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Најавениот влажен бран ќе донесе воден талог од над 30 литри, а на планините снег и над 25 сантиметри!

Големиот влажен бран кој ќе ја зафати територијата на Македонија утре попладне  и навечер, како и во вторник и истиот е поврзан со длабокиот циклонски систем кој е со центар над Џеновскиот залив, на повеќе места кај нас ќе донесе обилни врнежи од дожд на пониските места ( локално ќе …

Повеќе

РАНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ И ОВОШТАРИТЕ: Покрај обилните врнежи од дожд и снег, следната седмица можност за појава на слана и мраз!

Сите ние сме сведоци на долг период на невообичаено топло време за овој период од годината, како и со значително натпросечни температури на воздухот. Сето тоа доведе до будење на природата на повеќе места, особено во централните и во југоисточните предели од државава и расцветување на овошките. Заследете ја мојата …

Повеќе

Нов влажен, но овој пат и значително ПОСТУДЕН бран ќе ја зафати Македонија: Ќе донесе обилни врнежи од дожд, снег и ЗНАЧИТЕЛНА снежна покривка!

Нов голем влажен, но овој пат  и значително постуден воздушен бран ќе ја зафати територијата на Македонија во понеделник доцна попладне и навечер, како и во текот на ноќта кон вторник и во вторник. На повеќе места ќе има обилни врнежи од дожд (локално ќе наврнат нови над 30 литри …

Повеќе

РАНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Понеденик навечер и во вторник влажен и студен бран ќе ја зафати Македонија!

НАЈАВА: Нов влажен, но овој пат и значително постуден воздушен бран очекуваме во понеделник доцна попладне, ноќта кон вторник и во вторник – Очекуваме обилни врнежи од дожд, снег и значителна снежна покривка! Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/ Снег се очекува  …

Повеќе

ВИКЕНД МЕТЕО АНАЛИЗА: Влажниот бран од Медитеранот ќе заминува од нашата територија!

По врнежите од дожд кој ги имаме речиси насекаде низ Македонија, и се поинтензивни во западните  и во јужните предели од државава, каде понекаде надминаа и 30 литри на метар квадратен воден талог, за време на овој викенд очекуваме краткотрајна стабилизација на времето и повторно натпросечно топло време. Времето ќе …

Повеќе

ЕВРОПСКИОТ МОДЕЛ ГО ЦРТА СЛЕДНОТО: Вистинска зима на Балканот, како и многу снег уште во првата декада од март?!

Најновото ажурирање на најпрецизниот нумерички модел (ECMWF, во превод Европски центар за среднорочна прогноза) црта многу снег на Балканот, како и многу ниски минусни температури, кои би биле потпросечни за март месец уште во првата декада од истиот месец Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот …

Повеќе

ПОГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН ОД МЕДИТЕРАНОТ ВО ТЕКОТ НА ДЕНЕШНАТА НОЌ И УТРЕ: НАЈАВА ЗА ОБИЛНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ НА ВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ!

Планините со надморска височина од над 1700 – 1800 метри, а особено оние над 2000 метри вака ќе изгледаат со новиот влажен бран кој ќе не зафати во текот на денешната вечер, ноќта кон петок и во петок Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален …

Повеќе

НАЈАВА: Утре и во петок ОГРОМНО количество на Сахарска прашина и песок во воздухот на Балканот, и во Македонија!

Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над нашиот дел од Европскиот Континент (Балканот, вклучувајќи ја и нашата Македонија)-, утре  и во петок од Сахара кон нашите краишта ќе се врши голем транспорт на прашина  и на песок, со што и Атмосферата ќе биде заматена, а дождот што …

Повеќе

Влажен бран од Медитеранот се приближува кон Македонија: Локално ќе има обилни врнежи од дожд!

Под влијание на влажен воздушен бран од Медитеранот, особено утре попладне, во текот на ноќта кон петок и во петок во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд, и истите локално ќе бидат пообилни (со што локално ќе наврнат до околу, па и над 20 литри дожд на метар квадратен), …

Повеќе

НАЈНОВА МЕТЕО АНАЛИЗА: Од утрешната ноќ ни доаѓа нов влажен бран од Медитеранот!

Натпросечното топло време за овој период од годината продолжува и во следните денови, но со тоа што од утрешнта ноќ, па во деновите потоа ќе бидеме под влијание на Медитерански влажен бран, и тој повремено ќе ни условува врнежи од дожд, локално пообилни и се очекува да наврнат над 20 …

Повеќе