Во следните денови топлотен Африкански бран во Македонија – Температури до 39 степени!

објавено на:

16 Авг 2023

од:

сподели:

Под влијание на топла воздушна маса од Африка, времето во Македонија во следните денови ќе биде стабилно, суво и претежно сончево. Во петок и за време на викендот во попладневните часови ќе има услови за изолиран развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и со засилен ветер.

Температурите насекаде ќе надминуваат 30 степени, на повеќе места тие ќе надминуваат и 35 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели температурата ќе достигне до 39 степени.

Да напоменеме дека овие температури и не се екстремно високи, како што имавме за време на првиот екстремно топол Африкански бран.

Ув индексот ќе има многу висока вредност и во следните денови ќе има вредност помеѓу 8 и 9.

Во Скопје за време на овој топол бран температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 32 и 35 степени.

Повисоки ќе бидат и минамалните утрински температури кој ќе се спуштаат во интервалот од 13 до 23 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]