СТУДЕН БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Утрешната ноќ ни носи снег и во градовите!

објавено на:

07 Јан 2024

од:

сподели:

Следува понатамошно спуштање на студената воздушна маса од Арктикот кон Македонија.

Во текот на утрешната вечер, и ноќта кон вторник врнежи од снег со слаб до умерен интензитет ќе има на повеќе места низ Македонија, па така понекаде  и во градовите се очекува формирање на мала снежна покривка. 

На планините  и на Скијачките центри очекуваме формирање на позначителна снежна покривка (до вторник наутро и до 20 сантиметри, понекаде и повеќе).

Од вторник ни следува сув студ, а температурите наутро понекаде ќе се спуштат  и до -10 степени. Преку ден останува многу студено со температури кој на повеќе места ќе се задржат околу или малку над нулата. Понекаде тие ќе останат  и под нулата.

Во Скопје  исто така очекуваме провејување на снег, особено во повисоките предели од котлината и на околните планини.

Сето ова ќе биде проследено и со северен ветер кој повремено ќе биде засилен на интензитет.

  • Пред нас е значително постуден период  и вистинска зима.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]