ПОГОЛЕМ ВЛАЖЕН БРАН ОД МЕДИТЕРАНОТ ВО ТЕКОТ НА ДЕНЕШНАТА НОЌ И УТРЕ: НАЈАВА ЗА ОБИЛНИ СНЕЖНИ ВРНЕЖИ НА ВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ!

објавено на:

29 Фев 2024

од:

сподели:

Планините со надморска височина од над 1700 – 1800 метри, а особено оние над 2000 метри вака ќе изгледаат со новиот влажен бран кој ќе не зафати во текот на денешната вечер, ноќта кон петок и во петок
Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/
На овие планини ќе има обилни врнежи од снег, со што ќе се формира и позначителна снежна покривка, особено на оние планини со надморска височина од над 2000 метри, и тие кои се наоѓаат во северозападните, западните и јужните предели од Македонија.
ОЧЕКУВНА СНЕЖНА ПОКРИВКА: Од 10 до 20 сантиметри, локално и над 30 сантимери, особено над 2000 метри надморска височина!
Инаку на пониските места ќе врне дожд, и локално врнежите ќе бидат обилни, особено во западните и јужните предели од дожавава, каде локално ќе наврнат над 20 литри дожд на метар квадратен. Сето ова ќе биде проследено со повремено засилен ветер од југоисточен праве (над 60 км/час).
Инаку фотографијата доаѓа од Ливињо, северна Италија, со што решивме со нејзе да ја направиме оваа најава! ❄️❄️❄️
Заследете го мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/
Исто така следете го и мојот официјален фејсбук профил и мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер  
Фејсбук профил: Славчо ПопоскиЗанимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]