Од денес потопло преку ден – До крајот на овој месец нема нови обилни врнежи од снег!

До крајот на оваа недела во Македонија повремено облачноста ќе се зголемува, но ќе има и сончеви периоди, а ќе има и услови за повремени локални и сосема слаби врнежи од дожд  и од снег. Снег особено ќе провејува на планините и на Скијачките центри.

До крајот на оваа недела, особено Долж Повардарието и во источните предели ќе дува засилен ветер од северен и од северозападен правец (повремено собрзина од над 60 км/час).

Наутро температурите остануваат под нулата, и ќе се спуштаат во интервалот од -6 до -1 степен,  а преку денот студот ќе попушти, што значи дека температурите ќе се движат во интервалот од 3 до 13 степени.

Во Скопје и околината очекуваме случно време. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот помеѓу -2 и -1 степен,  а максималните температури ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 6 и 11 степени.

  • Некои нови обилни врнежи од снег до самиот крај на овој месец не очекуваме.

 

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.