(ФОТО НА ДЕНОТ) За кратко време наврнаа 20 сантиметри снег – Планината Јабланица – Струга денес!

објавено на:

05 Мар 2024

од:

сподели:

За нецела ноќ на планината Јабланица, поточно на Лабунишки Бачила наврнаа дури 20 сантиметри снег. Еве како изгледа денес местото Лабунишки Бачила на планината Јабланица:

Заследете ја мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер и мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/

Сето ова е поради веќе споменатиот длабок циклонски систем кој секундарно се формираше над Џеновскиот Залив и директно ја зафати нашата држава со неговото движење према исток.

Инаку на многу места во западна Македонија денес има врнежи од снег, особено на повисоките места, но снежната граница понекаде се спушти и под 1000 метри надморска височина.

Кон крајот на денов врнежите полека ќе престануваа, а нов бран на врнежи од дожд и снег на планините ќе имаме утре навечер, како и во четврток кога локално повторно ќе бидат обилни и поројни и проследени со појава на грмежи.

 

Заследете го мојот официјален инстаграм профил https://www.instagram.com/slavchopoposki/
Исто така следете го и мојот официјален фејсбук профил и мојата официјална фејсбук страница Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер  
Фејсбук профил: Славчо Попоски

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.