ВО СЛЕДНИОТ ПЕРИОД ЌЕ ИМАМЕ ПРОЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ – СЕПАК ЌЕ ИМА УСЛОВИ ЗА ПОВРЕМЕН ЛОКАЛЕН СЛАБ ДОЖД!

Во Македонија продолжува периодот на променливо облачно време, од утре со повеќе сончеви периоди и ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛО и тоа поради продор на потопол воздух од југ. Ќе има појава и на повремен локален слаб дожд.

Денес ќе дува слаб до умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Во текот на новата седмица ветерот ќе го промени правецот во јужен и во југозападен и исто така повремено ќе засилува на интензитет.

Температурите наутро ќе бидат пониски и понекаде, особено во Малешевијата ќе се спуштаат под нулата, додека максималните ќе бидат во ЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ и ќе бидат ПРОЛЕТНИ, односо истите ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 16 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели температурите ќе се искачат и до 18 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, од утре со повеќе сончеви периоди. Денес ќе дува умерен ветер од северен правец. Повремено ветерот ќе засилува на интензитет а од утре истиот ќе го промени правецот во југоисточен и исто така повремено ќе засилува на интензитет. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот помеѓу -1 и 3 степени, максималните дневни температури пак ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 11 и 15 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!