ВИСТИНСКИ ПРОЛЕТНИ ДЕНОВИ ВО МАКЕДОНИЈА – ИЗМЕРЕНИ 24 СТЕПЕНИ! НО СЕТО ТОА ЗА ЖАЛ ГО ПРЕКИНУВА ГОЛЕМАТА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО ОД УТРЕ!

Денеска имавме вистински прекрасен пролетен ден во Македонија, исто така беше и изминатите денови. Насекаде денес температурите надминаа 15 степени, освен на повисоките планински места на западот и на северозападот од државава.

Највисока температура денес беше измерена во Струмица и во Гевгелија. Во Струмица таа се искачи до 23, а во Гевгелија до 24 степени.

Природата веќе насекаде е пробудена,  а сето тоа е МНОГУ ЛОШО, и тоа поради очекуваната нагла и ГОЛЕМА промена на времето која ни следува утре, кога се очекува ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ на времето, силен ветер, врнежи од дожд и снег, а потоа и мраз.

Затоа за тие што ја пропуштивте, уште еднашка погледнете ја најновата денешна анализа на времето која важи за следниот период:

 

Под влијание на циклонска активност од запад и на влажна и нестабилна воздушна маса, утре на многу места низ Македонија ќе има развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и СИЛЕН југозападен ветер. Локално овие процеси можно е да бидат застапени во форма на НЕВРЕМЕ, а можна е и локална појава на суградица и град.

Утре во вечерните часови, како и во текот на ноќта кон вторник и тоа поради спуштање на СТУДЕНА воздушна маса од север, очекуваме НАГЛО и ГОЛЕМО заладување на времето, со што врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег на повисоките места и на планините (се очекува формирање на снежна покривка од 5 до 10 цм, на високите планини истата ќе биде и поголема).

Во текот на ноќта кон вторник, како и во вторник локално и слабо провејување на снег е можно понекаде и на пониските места (градовите). 

Сето ова ќе биде проследено со СИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец кој локално ќе достигнува брзина од 80 до 90 км/час. Токму поради ова препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ. Исто така на граѓаните им препорачуваме своите автомобили да ги ставаат понастрана од дрвјата, со цел да не дојде до некоја штета.

Температурите НАГЛО и ЗНАЧИТЕЛНО ќе се намалат (за 10, понекаде и за повеќе од 10 степени). Најстуден ден ќе биде вторник кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 2 до 11 степени.

Многу студено утро ќе имаме во среда кога минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -8 до 0 степени, а на високите планински предели на северозапад дури и под -10 степени. Од четврток пак температурите ќе започнат да се покачуваат, особено преку ден а минималните температури сеуште понекаде ќе се спуштаат под нулата.

Инаку овој студен бран ќе зафати голем дел од Европскиот Континент и Балканот, а со тоа и Македонија и ќе донесе невообичаено ниски температури за крај на месец март. Освен студ, во многу предели од Европа, како и на Балканот ќе донесе и снег.

На земјоделците со време им препорачуваме да ги заштитат своите земјоделски култури од премрзнување.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!