ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ ВО МАКЕДОНИЈА – СЕ ОЧЕКУВААТ ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ ДО 22 СТЕПЕНИ!

објавено на:

19 Фев 2023

од:

сподели:

Под влијание на ТОПЛА воздушна маса од југ, во Македонија продолжува периодот на стабилно, суво и претежно сончево време. Краткотрајно и локално зголемување на облачноста ќе има само утре.

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец и истиот во текот на утрешниот ден Долж Повардарието и во источните предели повремено ќе биде ЗАСИЛЕН на интензитет.

Температурите ќе бидат НЕВООБИЧАЕНО ВИСОКИ за овој период од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 21 степен, додека во југоисточните предели температурата се очекува да се искачи и до 22 степени.

Во Скопје се очекува слично време со температури кој ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 17 и 19 степени.

Снежната покривка поради невообичаено високите температури на воздухот на планините и на Скијачките центри е ЗНАЧИТЕЛНО НАМАЛЕНА и на Попова Шапка истата изнесува 30 цм, во Маврово таа изнесува само 7 цм. Снежната покривка и понатаму ќе се намалува и тоа поради високите температури кој се очекуваат.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.