СОСТОЈБАТА ВО РЕГИОНОТ Е АЛАРМАНТНА: Доаѓа ново Суперќелиско невреме!

Како да е малку страшното невреме кое го зафати регионот на 19 овој месец, како и во текот на вчерашниот ден, и истото однесе неколку човечки животи, а повеќе граѓани беа повредени, попладнево и во текот на претстојната вечер и ноќ во Словенија, најголемиот дел од Хрватска, северните и источните предели на Босна и Херцеговина, како и северните, но и западните предели од соседна Србија  му се заканува ново Суперќелиско невреме.

Во овие предели заедно со ова ново невреме од појави се очекуваат интензивни врнежи од дожд, силни грмежи и громови, разорен ветер, како и крупен град кој може да направи многу штети. Штети секако дека се очекуваат поради очекуваното ново силно невреме во споменатите предели и држави.

На граѓаните, особено на македонските државјани кои се наоѓаат токму таму им препорачуваме крајно да бидат внимателни и да не излегуваат надвор додека трае невремето.

И ова најново Суперќелиско невреме за голема среќа повторно нема да ја зафати нашата Македонија, граѓаните да бидат спокојни.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!