По катастрофалните пожари, Грција ја очекува силно невреме и поплави!

објавено на:

02 Сеп 2023

од:

сподели:

Најнова детална анализа околу опасноста од невреме и поплави во соседна Грција:

Почитувани, нашиот јужен сосед (Грција) која веќе долго време се соочува со катастрофални пожари кои одземаа и човечки животи, од понеделник па во текот на следната седмица ќе биде погодена од силно невреме и интензивни врнежи.

На повеќе места ќе наврне големо количество на воден талог , ова добро ќе дојде за пожарите, но од друга страна посои опасност од големи поплави и свлечишта. Очекуваме да наврнат и над 100 литри дожд, понекаде дури и околу, па и над 200 литри дожд.

На следната метеоролошка карта погледнете каде најмногу дожд се очекува да наврне во соседна Грција, и секако апелираме нашите граѓани да не патуваат кон Грција, поради опасноста од невреме, поплави и од свлечишта!

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.