Не се надевајте на сонце: Доаѓа нова тура на дождови од запад – Следниот викенд вистинска зима на Балканот!

објавено на:

11 Ное 2023

од:

сподели:

Под влијание на нов влажен бран од запад, во следните часови од запад ќе започнат нови врнежи од дожд и истите ќе се прошират речиси насекаде. Локално врнежите ќе бидат обилни (над 25 л/м2). Повремено врнежите од дожд ќе преминуваат во врнежи од снег само на планините со надморска височина од над 2000 метри.

И во Скопје  и околината се очекуваат нови врнежи од дожд.

Потоа од понеделник попладне и во вторник ќе има краткотрајна стабилизација на времето, а нов влажен бран од северозапад Македонија ќе ја зафати во среда попладне и тој ќе донесе нови врнежи од дожд и засилен ветер од северен правец. Повторно на високите планини се очекуваат врнежи од снег, а температурата ќе бележи тенденција на опаѓање, и тоа поради продор на постуден воздушен бран од север.

Нумеричките модели и понатаму цртаа големо заладување на времето ширум регионот и кај нас за време на следниот викенд, кога освен на планините и на повисоките места, снег ќе има понекаде  и во градовите во регионот. На планините тогаш ќе се формира првата позначителна снежна покривка, што е најава за значително поснежна зима со повремени продори на поларни воздушни маси од Арктикот. Како што наведовме во сезонската прогноза за претстојната зима 2023/2024, очекуваме и се посилни и побројни временски непогоди.

Температурите во следните неколку денови остануваат без поголеми промени, и максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 18 степени. Наутро пак ќе биде релативно студено со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од 2 до 10 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.