До сабота многу повеќе сонце – Од недела зголемување на облачноста, а во почетокот на следната седмица следуваат врнежи!

објавено на:

15 Фев 2024

од:

сподели:

До сабота во Македонија ќе имаме многу повеќе сонце, додека од недела се очекува постепено зголемување на облачноста. Што се однесува до температурите тие наутро на повеќе места ќе се спуштаат не многу под нулата, односно за неколку степени под нулата.

Максималните дневни температури на воздухот пак ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени, додека во југоисточните предели и тоа особено за време на викендот температурите би можеле да се искачат  и малку над 15 степени.

Во Скопје  и околината ќе имаме стабилно, суво и сончево време додека во недела ќе има постепено зголемување на облачноста. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот помеѓу -1 и 4 степени, додека максималните дневни ќе се искачуват во интервалот помеѓу 12 и 14 степени.

Од почетокот на следната седмица ќе започнат повремени локални врнежи од дожд,  а на планините од снег, додека температурите ќе бележат тенденција на опаѓање.

 

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]