ЏЕНОВСКИ ЦИКЛОН ВО МАКЕДОНИЈА ПОВРЕМЕНО ЌЕ УСЛОВУВА ВРНЕЖИ ОД ДОЖД КОИ ЛОКАЛНО ЌЕ БИДАТ ПОРОЈНИ! ОВА СЕ НАЈНОВИТЕ МЕТЕО ДЕТАЛИ…

објавено на:

02 Мар 2023

од:

сподели:

Под влијание на циклонска активност со центар над Џеновскиот залив, денес како и во следните денови времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен, локално и со умерен интензитет.

Денес и утре локално врнежите ќе бидат ПОРОЈНИ и проследени со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер, денес од југоисточен, а во следните денови од северен и од североисточен правец.

Температурите и понатаму ќе бидат РЕЛАТИВНО ВИСОКИ и ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 15 степени.

Во следниот период влажен снег ќе врне само на високите планински места.

Во Скопје и околината исто така времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет. Ќе дува слаб до умерен ветер, денес од југоисточен, а во следните денови претежно од северен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 11 и 13 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.