СЛЕДУВА ПЕРИОД НА ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ, ПОВРЕМЕНО СО ВРНЕЖИ ОД ДОЖД – НА НАЈВИСОКИТЕ ПЛАНИНСКИ ВРВОВИ И СО ПРОВЕЈУВАЊЕ НА СНЕГ!

објавено на:

29 Апр 2023

од:

сподели:

Во Македонија во следните денови следува период на променливо време со повремени врнежи од дожд. Локално и повремено врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ а ќе има услови и за ретка појава на грмежи. На највисоките планински врвови повремено ќе провејува и СНЕГ, додека температурите на воздухот повторно ќе бележат тенденција на опаѓање и во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 18 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели истите ќе се искачат и малку над 20 степени.

Следната седмица ќе дува и ветер претежно од југоисточен правец. Ветерот повремено и тоа особено Долж Повардарието ќе биде и ЗАСИЛЕН на интензитет.

Во Скопје и околината се очекува слично време, односно променливо облачно со појава на повремен локален дожд. Температурата ќе се искачува во интервалот помеѓу 19 и 22 степени.

Во текот на следната седмица и понатаму температурите ќе бидат ПОТПРОСЕЧНИ за почетокот на мај месец, што значи ќе биде ПОСВЕЖО од вообичаеното.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]