Продолжува пролетното топло време: Ќе имаме променлива облачност, но и услови за слаби локални врнежи од дожд!

објавено на:

16 Мар 2024

од:

сподели:

Овој викенд како што и најавивме продолжуваат пролетните температури на воздухот. Тие ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени. Наутро пак температурите речиси насека остануваат над нулата, што значи не постојат услови за појава на утрински мразеви.

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, иако денес локално ќе биде и позначително облачно.

Ќе има услови и за сосема слаби локални врнежи од дожд (ништо сериозно не се очекува).

Што се однесува до ветерот, денес тој ќе биде со слаб до умерен интензитет и од јужен правец, додека утре ќе засилува ветерот од северен правец, особено Долж Повардарието.

Во Скопје и околината ќе имаме слично време со температури кој ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 16 и 17 степени.

Незначително опаѓање на температурите и локални врнежи од дожд ќе имаме во вторник.Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]