Овој викенд нови обилни врнежи од дожд и силен ветер (над 70 км/час) – Снег само над 2000 метри!

Нашата територија се наоѓа под влијание на влажен воздушен бран од запад и токму овој влажен воздушен бран за време на овој викенд ќе условува повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат обилни (над 30 л/м2).

На планините над 2000 м.н.в повремено ќе има врнежи од снег.

Локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со појава на грмежи, како и со силен ветер од јужен и од југозападен правец.

Во следните часови на повеќе места низ Македонија ќе започне да дува засилен, повремено силен ветер од јужен и од југозападен правец (повремено и локално со брзина од над 70 км/час).

Во Скопје и околината исто така ќе има врнежи од дожд, проследени со повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Потоа од понеделник до четврток ќе имаме постабилно и релативно суво време, а нови обилни врнежи и поголемо заладување на времето барем според последно направените анализи ќе имаме во петок и за време на следниот викенд.

Наутро температурите на повеќе места ќе се спуштаат под 10 степени, а во Малешевијата и под 5 степени. Максималните дневни температури на воздухот пак ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 18 степени.

  • Ако вака останат работите, како што неодамна споменавме, следниот викенд на Балканот пристигнува првиот поголем студен бран кој освен на планините и на повисоките места, првиот снег ќе го донесе  и во градовите.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!