Најнови вести

ТЕРИТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ЈА ЗАФАЌА ПРВИОТ ПОИЗРАЗЕН АФРИКАНСКИ БРАН – ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ТЕМПЕРАТУРИ ДО 35°C

Нашата територија брзо подпаѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира од северните предели на Африка и истата во текот на следните денови ќе услови брз пораст на температурите на воздухот. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а ќе дува и слаб до умерен …

Повеќе

АКТУЕЛНА НАЈАВА: ОД ВИКЕНДОВ ГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО И ПРОДОР НА ТОПОЛ ВОЗДУХ ОД СЕВЕРНИТЕ ПРЕДЕЛИ НА АФРИКА

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, најизразен Долж Повардарието. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде …

Повеќе

ВЛАЖЕН ВОЗДУШЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – УТРЕ ВРНЕЖЛИВО НА ПОВЕЌЕ МЕСТА

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со повремен локален дожд. Ќе има услови и за ретка појава на грмежи, а ќе дува и умерен до засилен ветер од западен и од југозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 29 степени. …

Повеќе

ЗА ВЕЛИГДЕН ВИСТИНСКИ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ – ДЕТАЛИ

Денес, како и за време на продолжениот празничен викенд времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво, сончево и МНОГУ ТОПЛО за овој период од годината. Повремено и локално ќе има нешто позначителна облачност, додека само во сабота попладне и во текот на ноќта кон недела ќе има услови за …

Повеќе

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ – ОД УТРЕ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Денес претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ со поинтензивен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе …

Повеќе

АФРИКАНСКИ БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – ОД ЧЕТВРТОК ТЕМПЕРАТУРИ И ДО 30 СТЕПЕНИ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и во текот на ноќта локално ќе има повеќе облачност кога ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец кој Долж Повардарието ќе засилува. Температурите ќе …

Повеќе

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: ПРЕД НАС ДОСТА ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ СО ЧЕСТИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД, НА ПЛАНИНИТЕ И СНЕГ

Периодот кој што е пред нас ќе донесе доста променливо време проследено со почести врнежи од дожд, како и врнежи од снег на планинските места низ државава. Утре ќе се задржи променливо облачно време со повремен локален дожд, додека на планините ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб …

Повеќе

ВОНРЕДНО: ОД УТРЕ БАЛКАНОТ ЌЕ СЕ СООЧИ СО ГОЛЕМИ АРПИЛСКИ СНЕГОВИ И СТУДОВИ

Почнувајќи од утре земјите од Балканскиот Полуостров ќе се соочат со големи априлски снегови и студови. Поточно во моментов од Арктикот кон нашиот дел од Европа започна да се спушта многу студен воздух кој ќе услови врнежи од снег во најголем дел од Балканот во текот на утрешниот ден. Најмногу …

Повеќе

АКТУЕЛНА НАЈАВА: ЦИКЛОН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – ЌЕ ДОНЕСЕ ДОЖД, ГРМЕЖИ И ВЕТЕР

Стабилното време со пролетно високи температури на воздухот ќе се задржи и утре, додека во петок ќе има зголемување на облачноста кога ќе има услови за попладневна локална нестабилност проследена со краткотраен  пороен дожд и грмежи. Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 23 степени. За …

Повеќе

ЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: СНЕГ ЌЕ ЈА ПОКРИЕ ЗАПАДНА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА – НА ПЛАНИНИТЕ СЕ ОЧЕКУВА НОВ СНЕГ И ДО ПОЛОВИНА МЕТАР

Дочекот на пролетта оваа година ќе биде типичен зимски поради тоа што нашата територија понатаму ќе биде под влијание на циклонска активност и на изразен влажен и студен воздушен бран. Токму поради ова за време на викендов и на почетокот од следната недела ќе имаме облачно време со врнежи од …

Повеќе