МЕТЕО НАЈАВА: Поради преместување на Атмосферски фронт од север, во текот на претстојната ноќ во Македонија повремени удари на ветер од над 60 км/час

објавено на:

01 Апр 2024

од:

сподели:

Поради преместување на поладен Атмосферски фронт од север, во текот на претстојната ноќ се очекува да биде и ветровито, со повремени удари на ветер од јужен и од југозападен правец од над 60 км/час. Секако овие удари ќе бидат локални (нема да ги има насекаде).

 

Утре претпладне ќе има услови и за појава на локален краткотраен дожд, со што потоа следува повторно стабилно и суво време насекаде низ Македонија. Температурите ќе бележат тенденција на мало опаѓање, што значи дека  и покрај ова тие ќе бидат релативно високи.

И утре ќе продолжи да дува повремено засилен ветер од југозападен правец.Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]