ЗИМА НИ НА ВИДИК – ПОВТОРНО НИ СЛЕДУВААТ НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ МЕТЕО ДЕТАЛИ…

објавено на:

20 Дек 2022

од:

сподели:

Продолжува периодот на стабилно и суво време со МНОГУ ПОВЕЌЕ сончеви периоди.

Во ноќните, утринските и претпладневните часови по котлините и речните долини ќе има појава на магла и на ЗНАЧИТЕЛНА НИСКА облачност, која понекаде низ котлините ќе остане и во поголем дел од денот, со што и температурите ќе останат пониски.

Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

Минималните температури речиси насекаде ќе се спуштаат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 1 степен. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 11 степени.

Постепен пораст на температурите се очекува од четврток па натаму и истите ќе бидат НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ.

И според последно направените анализи, снежна идила и вистинска зима не треба да очекуваме и за време на Новогодишната ноќ!

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]