ЗА ВИКЕНДОТ ТЕМПЕРАТУРИ И ДО 28 °C – МЕЃУТОА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА СЛЕДУВА НОВ ЗНАЧИТЕЛЕН ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ, ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ!

објавено на:

04 Мај 2023

од:

сподели:

Под влијание на ТОПЛА воздушна маса од југ, од утре па за време на викендот температурите краткотрајно, но ЗНАЧИТЕЛНО ќе се покачат и истите речиси насекаде ќе надминуваат 20 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели температурите се очекува да се искачат и до рано – летни 28 степени.

Утре и во сабота времето ќе биде ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТАБИЛНО и со повеќе сонце, а утре само во југоисточните предели ќе им а услови за локален пороен дожд проследен со ретки грмежи и тоа во попладневните часови.

Потоа од недела попладне, па во текот на следната седмица влегуваме во нов ДОЛГ период на нестабилно време со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер, а ќе има услови и за локална појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на ситен град. Температурите следната седмица повторно ЗНАЧИТЕЛНО ќе се намалат, и тоа поради влијанието на посвежа воздушна маса од север.

Во текот на следната седмица температурите ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 20 степени, а ќе има денови и со уште пониски температури, кога истите ќе бидат ЗНАЧИТЕЛНО ПОД ПРОСЕКОТ за месец мај.

Во Скопје во следните денови температурите ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 21 и 24 степени, а во текот на следната седмица истите ПОЗНАЧИТЕЛНО ќе се намалат (под 20 степени) а ќе има и почести врнежи од дожд.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.