ВРНЕЖИТЕ ОД ЈУЖНИТЕ И ЈУГОИСТОЧНИТЕ ПРЕДЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ПРОШИРАТ НАСЕКАДЕ – СЕ ОЧЕКУВА И ИНТЕНЗИВЕН СНЕГ И СНЕЖНА ПОКРИВКА!

Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Медитеранот, во следните часови, како и во текот на претстојната ноќ врнежите од јужните и од југоисточните предели од Македонија ќе се прошират насекаде низ државава.  На местата со надморска височина од 1000 метри па нагоре ќе има врнежи од СНЕГ и ќе се формира нова снежна покривка (над 15 цм, а на планините дури и над 20 цм снег).

Снежната граница особено во западните предели локално ќе се спушти и под 1000 метри, со што појава на ЛАПАВИЦА ќе има понекаде и во градовите (можно е и тука формирање на снежна покривка). Ќе продолжи да дува северниот и североисточниот ветер, и особено Долж Повардарието ќе биде ЗАСИЛЕН на интензитет.

Потоа во следните денови останува НЕВООБИЧАЕНО СТУДЕНО и наутро температури на повеќе места ќе се спуштаат до околу, па и под нулата. Најстуден ден ќе биде утрешниот кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 2 до 10 степени.

Инаку во следните неколку денови продолжува променливото време со повремени локални послаби врнежи од дожд и снег. Појава на ЛАПАВИЦА и понатаму ќе има и на некои пониски места особено на запад и север од Македонија.

Во Скопје исто така се очекуваат ИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд, додека на околните планини ќе паѓа снег а температурата ПОЗНАЧИТЕЛНО ќе се намали.

НАПОМЕНА: За време на овој голем влажен бран на повеќе места ќе наврне ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог (над 30 л/м2).

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!