ВРЕМЕТО ТОПЛО – ЛАДНО И ОБРАТНО: Следува многу променливо време, а ќе има и почести врнежи од дожд, а на кратко и снег на планините

објавено на:

22 Мар 2024

од:

сподели:

Најпрвин стабилен викенд, се до крајот на денот недела, кога очекуваме промена на временската состојба кај нас и врнежи од дожд, како и умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец.

Во текот на ноќта недела кон понеделник, како и во понеделник, во Македонија  и тоа поради спуштање на студен и влажен воздушен  бран од север, очекуваме врнежи од дожд и снег на повисоките места  и на планините, особено во западните  и во северните предели од државава.

Напоменуваме дека снежната граница накратко би можела да се спушти и на повисоките населени места (под 1000 метри надморска височина)

Сето ова ќе биде проследено и со засилен, до повремено силен ветер од северен правец, и тоа во понеделник (повремено со брзина од над 60 км/час)

Сепак, после оваа промена, од вторник ни се враќаат пролетните температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 20 степени, но променливото време продолжува, со почести врнежи од дожд, но и со повремено засилен јужен ветер.

Барем одсега гледано, појава на утрински мразеви викендов, како и во текот на следната седмица не се очекуваат.Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]