ВОНРЕДНО МЕТЕО: ВО СЛЕДНИТЕ ДЕСТТИНА ДО ПЕТНАЕСЕТ ДЕНОВИ ЛОКАЛНО ЌЕ НАВРНЕ НАД 60 – 70 Л/М2 ВОДЕН ТАЛОГ – ПОСТОИ ОПАСНОСТ ОД НОВИ ПОРОЈНИ ПОПЛАВИ!

Под влијание на циклонска активност, и на влажна, топла и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, во следните десттина, до петнаесет денови и понатаму времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди во претпладневните часови.

Од пладневните часови ќе биде нестабилно, со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради зголемената енергија во Атмосферата, локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд и ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог за кратко време, силен ветер, електрични празнења и со појава на град.

Локално во следните десттина денови ќе наврне ГОЛЕМО количество на воден талог (над 60 – 70 л/м2), па затоа АПЕЛИРАМЕ граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ во случај на појава на НЕВРЕМЕ, поради тоа што постои опасност од локални ПОРОЈНИ ПОПЛАВИ.

Во Скопје исто така во следните десттина денови ќе има честа појава на попладневна нестабилност, проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Можна е појава на НЕВРЕМЕ и во делови од Скопската котлина.

Температурите на воздухот остануваат без поголеми промени, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 26, 27 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!