ВО СЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА СЕВЕР И НА ИСТОК ОД МАКЕДОНИЈА МОЖНОСТ ЗА ПОРОЕН ДОЖД, ГРМЕЖИ И ЗАСИЛЕН ВЕТЕР! ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ..

Во следните часови во Македонија се очекува локално дестабилизирање на Атмосферата.

Во северните и во источните предели ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер во зоната на нестабилност.

Во овие предели не се исклучува можноста и за ретка и краткотрајна појава на суградица или град.

Температурите остануваат ПРОЛЕТНО високи и ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 23 степени.

Услови за нестабилност во следните часови ќе има и во делови од Скопската котлина, и истата ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот во зоната на нестабилност.

НАПОМЕНА: Наглото и ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ на времето доаѓа во понеделник навечер и во текот на ноќта кон вторник. Нова и детална анализа околу ова следува во следните часови.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!