ВИСТИНСКАТА ЗИМА НИ Е НА ВРАТА: Снежниот бран во Македонија доаѓа во сабота!

објавено на:

23 Ное 2023

од:

сподели:

Голема промена на времето во Македонија ќе имаме во сабота, тогаш поради спуштање на поларниот вртлог до југ, над јужен Јадран ќе дојде до формирање на секундарен силен циклон кој во Македонија ќе условува најпрвин обилни врнежи од дожд (локално ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог). 

Најпрвин на повисоките места и на планините, а попладнето и вечерта и насекаде во Македонија врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег и тие ќе бидат проследени со засилен до силен ветер од северен правец, температурите значително ќе се намалат.

На планините и на Скијачките центри ќе се формира снежна покривка дури до 30 сантиметри, понекаде и повеќе и ќе биде идеално за скијање. На пониските места (градовите) очекуваме снежна покривка од 5 до 10 сантиметри, а во западните предели понекаде таа ќе биде и поголема.

И во Скопскиот регион очекуваме врнежите од дожд во сабота да преминат во врнежи од снег, но во котлината очекуваме помала снежна покривка, а истата поголема ќе биде на околните планини.

Потоа во недела ќе имаме стабилно, суво и многу студено време со засилен, повремено силен ветер од северен правец. Повремено и локално ветерот ќе достигнува брзина од над 75 км/час а максималната температура во недела во Македонија ќе се искачува во интервалот само од -4 до 4 степени. Особено студено утро ќе имаме во понеделник кога минималните температури понекаде ќе се спуштат дури и под -10 степени.

Според моменталните анализи со кој ние располагаме, студен и со температури под просекот ќе биде месецот декември, често ќе имаме посети од поларниот вртлог кој ќе условува чести снежни врнежи кај нас и во регионот.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]