ВИСТИНСКА ЗИМА: Поларниот бран на Балканот пристигнува за време на овој викенд – Ќе донесе длабок минус и снег!

Поларниот бран кој го најавуваме подолго време на Балканскиот Полуостров доаѓа овој викенд, односно од 7.01.2024, за Божиќ и ќе донесе снег на повеќе места, особено во Босна и Херцеговина, но и во соседна Србија. На планинските места се очекува позначителна, а во градовите помала снежна покривка.

Температурите од недела, како и во првите денови од следната седмица во земјите од регионот ќе се спуштат длабоко под нулата. Понекаде и околу, па и под -15 степени (дури е можно на некои места, особено на повисоките и на планинските места тие да се спуштат  и до околу -20 степени).

Овој студен бран секако дека ќе ја зафати и Македонија веќе од понеделник, но барем одсега гледано некој поинтензивни снежни врнежи кај нас не се очекуваат. Инаку за време на овој викенд, за Божиќ кај нас ќе има врнежливо време, но врнежите ќе бидат претежно од дожд. Снег ќе врне само на поголема надморска височина (повисоките планини).

Сепак ова е само почеток на она што ни следува од средината на овој, и другата половина на овој месец. Тоа е продор на уште постуден воздух од од овој сега што доаѓа и уште повеќе снег на Балканот, овој пат и во Македонија. Состојбата будно ќе ја следиме, и на секое ажурирање на нумеричките модели секако дека ќе објавуваме најнови детали околу временските услови кој не очекуваат.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.