УТРЕ ИЗУТРИНА ПОВТОРНО ЕКСТРЕМНО СТУДЕНО: Температурите ќе паднат и до околу -20 степени!

објавено на:

22 Јан 2024

од:

сподели:

Претстојната ноќ во Македонија повторно ќе биде екстремно студена и ведра. На многу места температурата ќе се спушти до околу -10 степени, понекаде и до -15 степени.

Ќе има места, особено Битолкскиот и Беровскиот регион каде што температурата ќе се спушти до околу -20 степени.

Потоа во следните денови студот малку ќе попушти, особено во текот на денот, иако и понатаму ќе биде релативно студено. Многу студено ќе остане наутро кога температурите понекаде повторно ќе се спуштаат до околу, па и под -10 степени.

Инаку екстремно студено е и во регионот, па така во делови од Босна температурата се спушта и под -23 степени.

Некои нови обилни врнежи од снег барем засега не се очекуваат.

 

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]