СТУДЕН БРАН ОД СЕВЕР ЌЕ ЈА ЗАФАТИ МАКЕДОНИЈА – СЕ ОЧЕКУВА ПОЈАВА НА МРАЗ!

објавено на:

11 Мар 2023

од:

сподели:

Под влијание на СТУДЕНА воздушна маса од север, следува ЗАСИЛЕН ветер од северен правец, кој ќе биде наизразен оваа ноќ и во текот на утрешниот ден, особено Долж Повардарието каде повремено ќе достигнува брзина од над 60 км/час.

Облачноста и тоа особено утре попладне ќе се намалува, со што следува ГОЛЕМО РАЗВЕДРУВАЊЕ на времето, па затоа и температурите на повеќе места во понеделник наутро ќе се спуштат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 1 степен. Ќе има појава на слаб до умерен мраз.

Посвеж ден очекуваме утре кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 15 степени во најтоплите југоисточни предели. Потоа температурите ќе бележат тенденција на пораст и ќе бидат релативно ПРОЛЕТНИ.

Нов влажен воздушен бран од запад, пад на температурите и врнежи од дожд и снег на планините ќе има веќе во среда.

Во Скопје исто така во текот на претстојната ноќ, како и утре ќе дува ЗАСИЛЕН северен ветер. Поради разведрувањето во понеделник наутро ќе има појава на слаб до умерен мраз, кога минималната температура ќе се спушти до околу -4 степени. Максималните температури во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 13 и 16 степени. Пониска максимална температура се очекува утре, и тоа до околу 10 степени.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.