СТАБИЛНО, СУВО И СОНЧЕВО ВРЕМЕ – ОД ПЕТОК ТЕМПЕРАТУРИ ДУРИ ДО ОКОЛУ 20 СТЕПЕНИ!

објавено на:

15 Фев 2023

од:

сподели:

Под влијание на висок воздушен притисок, до самиот крај на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и претежно сончево. Ќе биде и се потопло со се повисоки минимални и максимални температури на воздухот.

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец.

Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -3 до 3 степени, додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Уште повисоки температури преку ден (ЗНАЧИТЕЛНО НАД ПРОСЕКОТ ЗА ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА) се очекуваат во петок, како и за време на викендот кога ќе се искачуваат во интервалот дури од 11 до 19 степени. Истите ќе бидат ПРОЛЕТНИ и ќе условат забрзано ТОПЕЊЕ на снежната покривка на планините и на Скијачките центри.

Во Скопје и околината ќе продолжи стабилното, суво и сончево време. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот помеѓу -3 и 1 степен, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 11 и 16 степени, и истите ќе бидат НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ за овој период од годината.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.