СПРЕМНИ ЗА ВИСТИНСКИ ПРОЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ? ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО ВЕЛИ НАЈНОВОТО АНАЛИЗИРАЊЕ НА ВРЕМЕТО…

објавено на:

14 Дек 2022

од:

сподели:

Под влијание на нов влажен но потопол бран од Медитеранот, вечерва и во текот на ноќта ќе има нови врнежи од дожд кој во западните предели ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ (локално над 20 л/м2). Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југоисточен правец ( повремено со брзина од над 60 км/час).

Ветерот ќе продолжи се до сабота и повремено повторно ќе биде засилен на интензитет и од јужен и југозападен правец. Утре во западните предели сеуште ќе има слаб локален дожд, додека во петок ќе биде претежно стабилно и суво а нови врнежи од дожд ќе има во сабота.

Поради СИЛНОТО јужно и југозападно воздушно струење од Сахара кон нашата држава во следните неколку денови ќе се врши транспорт на прашина и песок, додека температурите ќе бидат НЕВООБИЧАЕНО ВИСОКИ за овој дел од годината и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.  Пад на температурите на воздухот ќе има повторно од недела, но детална анализа околу ова следува овие денови.

Во Скопје и околината температурите во следните денови ќе бидат НАТПРОСЕЧНО високи и ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 10 до 14 степени. Времето ќе биде променливо облачно со повремен дожд оваа ноќ, како и во сабота. Ќе дува југоисточен ветер кој повремено ќе биде засилен на интензитет.

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]