СЛЕДНАТА СЕДМИЦА НА ПОВИДОК НОВА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО И СИЛЕН ЈУЖЕН ВЕТЕР! ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА НАЈНОВАТА МЕТЕО АНАЛИЗА…

објавено на:

12 Јан 2023

од:

сподели:

До крајот на оваа недела во Македонија продолжува периодот на променливо облачно време со сончеви периоди. Само во сабота ќе има појава на локален слаб дожд, додека на повисоките места и на планините ќе провејува снег. Снежната граница локално можно е да се спушти и под 1000 м.н.в.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од – 5 до 2 степени, додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 12 степени.

Во Скопје и околината исто така времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северен правец. Само во сабота ќе има услови за локално проврнување на дожд, додека на околните планини ќе провејува слаб снег. Наутро температурите ќе се спуштат до околу – 1 степен а максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 8 и 9 степени.
Во текот на следната седмица очекуваме НОВА ПРОМЕНА на временската состојба кај нас. Ќе дува ЗАСИЛЕН ветер од јужен и од југозападен правец и ќе има нови повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. На планините особено во западните и во северозападните предели ќе има врнежи од снег. Температурите ќе бидат малку повисоки за разлика од сегашните.
  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]