СИЛЕН ВЕТЕР (НАД 90 КМ/ЧАС) ЌЕ ДОНЕСЕ НАГЛО И ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО ВО МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК НАВЕЧЕР!

објавено на:

25 Мар 2023

од:

сподели:

Пролетното време во Македонија ќе се задржи и утре и тоа со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 23 степени.

Под влијание на циклонска активност од запад, и на влажна и нестабилна воздушна маса во понеделник на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд , грмежи, и со СИЛЕН југозападен ветер. Навечер и во текот на ноќта кон вторник ќе има НАГЛО и ГОЛЕМО заладување на времето, на повеќе места проследено со СИЛЕН северен и северозападен ветер (локално и со брзина дури и од над 90 км/час). Токму поради ова препорачуваме КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ.

На повисоките места и на планините врнежите од дожд ќе преминуваат во снег, но ќе слабеат на интензитет. Локално снежната граница можно е да се спушти и на надморска височина од околу, па и под 1000 метри.

Во вторник времето ќе биде студено и МНОГУ ВЕТРОВИТО со СИЛЕН северен и северозападен ветер ( локално со брзина до околу 80 км/час). Во среда наутро температурите речиси насекаде ќе се спуштат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -7 до 0 степени, а на високите планински северозападни предели дури и до околу -10 степени. (На земјоделците ги советуваме со време да си ги заштитат своите земјоделски култури од премрзнување).

Сличо време очекуваме и во Скопје и околината.

Инаку студената Арктичка бомба ќе зафати поголем дел од Европскиот Континент, како на Балканот а со тоа и во Македонија, условувајќи невообичаено ниски температури на самиот крај на овој месец.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]