Рано утринава календарски започна Пролетта – На првиот пролетен ден не очекува многу сонце, но и пораст на температурите

објавено на:

20 Мар 2024

од:

сподели:

Рано утрово, во 4 часот 49 минути и 37 секунди астрономски започна  пролетта на северната хемисфера. Во исто време на јужната Земјина полутопка започна есента.

Пролетта ќе трае 92 дена, 17 часа и 54 минути, односно до 20 јуни 2020 кога  во 23 часот и 43 минути, ќе почне летото.

Како што и претходно најавивме, од денес, па во следните неколку денови следува период на претежно сончево и потопло време преку ден, со пролетни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

 

 Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]