ПРИРОДНА КАТАСТРОФА ВО СОСЕДНА ГРЦИЈА: Наврнаа 645 литри дожд за само 10 часа, се очекуваат над 1000 литри!

Катастрофални поплави и се случуваат денес на соседна Грција, а засега има еден загинат и еден исчезнат човек во оваа природна катастрофа.

Токму ова е поради моќната циклонската активност во Егејското море, но и поради загреаноста на истото. 

Врнежите продолжуваат и оваа ноќ но и утре, а постепено престанување на истите се очекува дури од четврток. До четврток во централниот дел на нашиот јужен сосед се очекува да наврнат дури и над 1000 литри дожд.

На следната табела можете да го погледнете количеството на наврнат воден талог во Грција во текот на денешниот ден:

Овие врнежи се случија за само 10 часа. Катастрофата за жал продолжува и понатаму.

Погледнете како изгледа денес градот Волос во Грција:

Фото: Weather News Greece

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!