ПОВРЕМЕНО ЗАСИЛЕН ВЕТЕР ОД ЗАПАДЕН И ОД ЈУГОЗАПАДЕН ПРАВЕЦ ВО МАКЕДОНИЈА (НАД 60 КМ/ЧАС: Се очекува мало опаѓање на температурите

објавено на:

02 Апр 2024

од:

сподели:

Денес во Македонија ќе има мало опаѓање на температурите на воздухот, а ќе продолжи да дува повремено засилен ветер од западен и од југозападен правец (повремено и локално со брзина од над 60 км/час).

Што се однесува до времето, тоа ќе биде претежно стабилно и суво, односно сончево со појава на мала до умерена локална облачност.

Максималните дневни температури на воздухот денес во Македонија ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени.

Што се однесува до онаа Сахарска прашина и песок, како што и вчера најавиввме, таа од денес полека ќе ја напушта територијата на Македонија, што значи дека времето ќе биде по лесно, а Атмосферата ќе биде значително почиста.

Што се однесува до наредните денови, продолжува стабилното и суво време, но детална анализа околу ова следува наскоро.

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.