ОПАСНОСТ ОД ПРЕМРЗНУВАЊЕ НА ОВОШКИТЕ ПОРАДИ СТУДЕНИОТ БРАН – ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАЃААТ ДЛАБОКО ПОД НУЛАТА!

објавено на:

28 Мар 2023

од:

сподели:

Поради намалувањето на облачноста и разведрувањето, претстојната ноќ во Македонија ќе биде ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНА со минимални температури кој речиси насекаде ќе се спуштаат под нулата. До утре изутрина температурите ќе се спуштаат во интервалот од -8 до 1 степен, а на високите планински северозападни предели температурите се очекува да се спуштат дури до -10 степени, а може и под -10 степени.

Овие температури се невообичаено ниски за крајот на месец март. 

Во Скопската котлина температурата до утре изутрина се очекува да се спушти до -2 степени.

Во Македонија се очекува појава на умерен до ЗАСИЛЕН мраз, а ова МНОГУ ЛОШО ќе се одрази врз овошките.

Потоа во следните неколку денови преку ден температурите ќе бележат тенденција на БРЗ и ГОЛЕМ ПОРАСТ и ќе надминуваат 20 степени. Времето ќе биде претежно стабилно и суво а оваа ноќ и утре и тоа особено Долж Повардарието и во источните предели сеуште ќе дува ЗАСИЛЕН ветер од северен и од северозападен правец.

Нови врнежи од дожд барем според последните направени анализи ќе има за време на викендот кој доаѓа, кога ќе дува и југозападен ветер и истиот повремено и локално ќе засилува на интензитет. Сепак детална анализа околу ова следува овие денови.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.