ОД ДЕНЕС ВЕДРО НЕБО И МНОГУ СОНЦЕ: Максималните дневни температури повторно пролетно високи

објавено на:

20 Мар 2024

од:

сподели:

Од денес, па во следните неколку денови во Македонија ќе следува период на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала до умерена локална облачност.  Во текот на денешниот ден Долж Повардарието сеуште ќе засилува ветерот од северен правец.

Температурите преку ден повторно ќе бележат тенденција на пораст, и ќе бидат пролетно високи, односно тие ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Сепак уште утре наутро на повеќе места повторно се очекува појава на слаб до умерен мраз, како и температури за неколку степени под нулата, додека потоа и утринските температури ќе бележат тенденција на пораст.

Во Скопје  и околината исто така следува период на стабилно, суво и на претежно сончево време. Денес сеуште ќе засилува ветерот од северен правец. Максималата температура ќе се искачува во интервалот помеѓу 14 и 17 степени.

 

Можете да ме следите и на фејсбук: Славчо Попоски

Фејсбук страница: Славчо Попоски – МЕТЕО Прогнозер 

Инстаграм профил: slavchopoposki

 

 

 

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.