НОВИ ВРЕМЕНСКИ НЕПОГОДИ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ – НОВА ОПАСНОСТ ОД ПОЈАВА НА КРУПЕН ГРАД!

Следува краткотрајно стабилизирање на Атмосферата во Македонија.

Меѓутоа, за време на викендот повторно на МНОГУ МЕСТА низ Македонија ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Сево ова е поради влијанието на новата ПОГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса од запад и од северозапад.

Поради ГОЛЕМАТА енергија во Атмосферата, повторно за време на викендот ќе има ОПАСНОСТ од појава на локално и ПОИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, големо количество на воден талог за кратко време (можни локални поплави), олуен ветер, силни и чести електрични празнења, како и со појава на град и истиот локално повторно би можел да биде ПОКРУПЕН.

Апелираме граѓаните повторно да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ за време на викендот кој доаѓа, и тоа поради ОПАСНОСТА од појава на НОВО ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ.

Во Скопје и околината повторно за време на викендот ќе има појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а во делови од котлината можна е појава и на НЕВРЕМЕ, како и на локални поплавувања.

Температурите сепак и покрај ова остануваат ЛЕТНИ, и тие ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 34 степени. И понатаму не очекуваме температури кои се пеколно високи, и за нив ќе се изначекаме а и под знак прашалник е дали ќе ги имаме. Ние ќе имаме далеку попријатни летни температури за разлика од минатото лето, кое беше ПЕКОЛНО ЖЕШКО.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!