НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Повремено нестабилно, но со летни температури на воздухот!

објавено на:

17 Сеп 2023

од:

сподели:

Во текот на новата седмица која што ни претстои, времето во Македонија и понатаму ќе биде променливо облачно, но со сончеви периоди. Локално и повремено ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер во зоната на нестабилност. Локално процесите ќе бидат поинтензивни и застапени во форма на краткотрајно невреме.

И во делови од Скопската котлина повремено ќе има услови за развој на нестабилност, проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Наутро температурите нема многу да се менуваат во споредба со сегашните, максималните дневни температури на воздухот пак и понатаму ќе бидат натпросечно високи, и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени.

Ув индексот ќе има умерено висока вредност и ќе има коефициент помеѓу 5 и 6.

Барем според моменталните анализи со кој располагаме, пад на температурите на воздухот кај на се очекува од 25 септември па натаму, односно од следниот понеделник.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!Занимливости

  • 19 Јул 2024

    Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие, што се во општините: - Општина Чашка с.Јаболчишта и с.Дреново врв Лисец (високостеблеста вегетација) -Општина Велес кај с. Калањево (нискостеблеста шума) -Општина Росоман кај с.Сирково и с. Подлест (нискостеблеста шума и ниска вегетација) - Општина Студеничани место викано [...]