НАЈНОВО ВОНРЕДНО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: До средината на оваа седмица соседна Грција ќе биде потопена! Погледнете кој делови…

објавено на:

04 Сеп 2023

од:

сподели:

Дo средината на оваа седмица, централниот дел од нашиот јужен сосед Грција буквално ќе биде потопен. Покрај екстремно количество на дожд се очекува и силен ветер, силни грмежи и појава на град.

Се очекува да наврнат од 200 до дури над 500 литри дожд, тоа можете да го погледнете и во најновото ажурирање на метеоролошката карта:

Токму ова е поради циклонот кој се наоѓа над Егејското море, но и поради загреаноста на истото.

Апелираме доколку нашите граѓани се наоѓаат во овој дел од нашиот јужен сосед веднаш да го напуштат истиот, и ги советуваме доколку планираат да патуваат овие денови кон Грција, тоа во никој случај да не го прават и тоа поради очекуваното силно невреме кое ќе услови големи поплави кој би можеле да бидат и опасни по човечкиот живот.

 

 

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!
  • Можете да ме следете и на инстаграм slavchopoposki!

За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.За нови или обновени метео информации, следи ме на социјалните медиуми.